niedziela, 28 października 2012

Kurteczka w warkoczowe ażurowe rombyWłóczka: Catania
Druty: 3,5 + druty pończosznicze
Szydełko 3 mm
3 guziki
Rozmiar 68/74
Wzór podstawowy o szerokości 11 oczek ("Das grosse Strickmusterbuch"):
1. *Dwa oczka przerobione razem na prawo, narzut* x 3, pięć oczek prawych
3. Oczko prawe, *dwa o. przerobione razem na prawo, narzut* x 2, oczko prawe, 1 o. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu roboty, 2 o. p, o. z drutu pom. na prawo, 2 o. p.
5. 2 o. p, 2 oczka przerobione razem na prawo, narzut, o.p, 1 o. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu roboty, 2 o. p, o. z drutu pom. na prawo, 3 o. p.
7. 4 o.p., 1 o. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu roboty, 2 o. p, o. z drutu pom. na prawo, 4 o.p.
9. 3 o.p, 1 o. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu roboty, 2 o. p, o. z drutu pom. na prawo, o.p, narzut, oczko przeciągnięte (jedno oczko zdjąć na prawo bez przerabiania, następne oczko przerobić na prawe i przeciągnąć przez zdjęte oczko - powstaje odbicie dwóch oczek przerobionych razem na prawo), 2 o.p.
11. 2 o.p, 1 o. przełożyć na drut pomocniczy z tyłu roboty, 2 o. p, o. z drutu pom. na prawo, o.p, *narzut, oczko przeciągnięte* x 2, o.p.
13. 5 o.p, *narzut, oczko przeciągnięte* x 3

! Uwaga !

Zmiana kierunku warkocza!
15. 2 o p, 2 oczka przełożyć na drut pomocniczy z przodu roboty, 1 o.p, oczka z drutu pomocniczego na prawo, o.p, *narzut, oczko przeciągnięte* x 2, o.p.
17. 3 o.p, dwa oczka przełożyć na drut pomocniczy z przodu roboty, 1 o.p, oczka z drutu pomocniczego na prawo, narzut, oczko przeciągnięte, 2 o.p.
19. 4 o.p, dwa oczka przełożyć na drut pomocniczy z przodu roboty, 1 o.p, oczka z drutu pomocniczego na prawo, 4 o.p.
21. 2 o.p, 2 o. przerobione razem na prawo, narzut, o.p, dwa oczka przełożyć na drut pomocniczy z przodu roboty, 1 o.p, oczka z drutu pomocniczego na prawo, 3 o.p.
23. o.p, *2 oczka przerobione razem na prawo, narzut* x2, o.p, dwa oczka przełożyć na drut pomocniczy z przodu roboty, 1 o.p, oczka z drutu pomocniczego na prawo, 2 o.p.

W rzędach parzystych oczka i narzuty przerabiamy na lewo.
Tył:
Nabrać 66 oczek + 2 oczka brzegowe. Przerobić dwa rzędy ściegiem gładkim prawym, następnie wzorem podstawowym ok. 22 cm (u mnie 6,5 rombu), dwa rzędy ściegiem gładkim prawym. Zakończyk wszystkie oczka.
Lewy przód:
Nabrać 33 oczka + 2 oczka brzegowe. Pierwsze dwa rzędy ściegiem gładkim prawym, następnie 18 cm wzorem podstawowym. W celu wykonania wykroju szyi zakańczać w co drugim rzędzie kolejno: 7, 2, 2, 1 i 1 oczko. Przerabiać dalej i na tej samej wysokości jak z tyłu 2 rzędy ściegiem gładkim prawym.
Prawy przód:
Jak lewy, tyle że wykrój szyi wyrabiać po drugiej stronie.
Rękawy:
Nabrać 44 oczka i rozłożyć na cztery druty.
Wskazówka: żeby przy przejściu do kolejnego rzędu nie powstała długa nitka, zalecam nabranie 43 oczek i podciągnięcie jednego z powstałej zbyt długiej nitki po pierwszym przerobionym rzędzie. Rzędy parzyste i narzuty przerabiać na prawo.
Przerobić dwa okrążenia ściegiem gładkim prawym, dalej wzorem podstawowym.
DSC02860
Co cztery rzędy dodawać po dwa oczka w tym samym miejscu (najlepiej w przejściu do następnego rzędu) na kształt rozgałęzienia:
p. p. V p.p. V p.p.
p.p.p.p.p.p.
p.p.p.p.p.p.
p.p.p.p.p.p.
p.V p.p.V .p.
p.p.p.p.
Powstaje wtedy skupisko oczek prawych, widoczne na zdjęciu całej kurtki. W sumie dodać 12 oczek. Przerabiać dalej na długość 15 cm (u mnie pięć rombów), dwa rzędy ściegiem gładkim prawym, oczka zakończyć. Drugi rękaw wykonać tak samo.
Wykończenie:
Części zszyć, kurteczkę obszydełkować półsłupkami, przyszyć guziki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z chęcią odpowiem na wszystkie pytania, dysponuję również wzorami zamieszczonych dziergotek.